Lamblioza (giardioza)

Giardia lamblia (giardia intestinalis) znana również jako ogoniastek jelitowy jest pierwotniakiem wiciowcem (flagellata), który pasożytuje w jelicie cienkim, a występuje najczęściej u dzieci.

Giardia  jest owalna, ma kształt gruszki i wielkość 10 - 20 mikrometrów.
Okres utrzymywania się w organizmie człowieka wynosi od kilku tygodni do kilku lat. Czas ten uzależniony jest od szczepu pasożyta oraz od warunków jakie ma do dyspozycji  u swojego żywiciela.

Okres wylęganie giardii to kilka dni do kilku tygodni.
Głównym organem gdzie pasożytuje giardia jest jelito czcze, w którym to giardia powoduje deformację struktury kosmków, przez co zostaje zmniejszona powierzchnia chłonna i utrudnione wchłanianie pokarmów, zwłaszcza tłuszczów.

Przebycie giardiozy nie daje trwałej odporności na kolejne zachorowania, zatem możliwe są wielokrotne infekcje.

Obecność pasożyta w organizmie działa alergizująco i toksycznie i ma to związek z zapaleniem stawów oraz pokrzywką.
Rozwojowi i stanowi przewlekłemu giardiozy sprzyja dieta bogata w węglowodany, zaburzenia żołądka (niedokwaśność), nieżyt jelita cienkiego, zaburzenia czynnościowe jelita (niedobór śluzu), zapalenie dróg żółciowych.
Najczęstszymi objawami lambliozy są biegunki występujące najczęściej po spożyciu pokarmu, bóle oraz wzdęcia brzucha, a także znaczna utrata masy ciała. Bóle brzucha u dorosłych są najczęściej określane jako bóle wrzodowe natomiast u dzieci są to bóle w okolicach pępka.

Lamblia pasożytuje również w drogach żółciowych, pęcherzyku żółciowym, wyrostku robaczkowym, jednakże najczęstszym miejscem występowania jest jelito cienkie.
Giardia jest przenoszona przez cysty wydalane z kałem, które w sprzyjającym środowisku mogą przeżyć kilka tygodni.
Do zakażenia dochodzi poprzez brudne ręce a także poprzez spożywania zakażonej żywności i wody. Możliwe są również zakażenia od zwierząt.

Podstawowe objawy giardiozy to:

  • bóle brzuszne (wrzodowe)
  • biegunki
  • objawy wątrobowo - trzustkowe
  • objawy płucne
  • objawy skórne

Niewyleczona lamblioza może spowodować między innymi:

  • zmiany nowotworowe w żołądku
  • zapalenie pęcherzyka oraz dróg żółciowych
  • niedokwaśność żołądka

Lamblioza jest chorobą, która bardzo łatwo się przenosi, dlatego jest wskazanym poddać badaniu i ewentualnej terapii wszystkie osoby z jednego gospodarstwa domowego.

 

2017-06-14